
Lämpimästi tervetuloa 20.4.2023 klo 15–17.30 avoimeen webinaariin kuulemaan Niilo Mäki Instituutissa tehtävästä lukutaitotyöstä!
Webinaari on osa valtakunnallisen Lukuviikon ohjelmaa. Lukuviikko on lukemisen ja lukutaidon teemaviikko. Vuoden 2023 lukuviikko järjestetään 17–23.4. ja sen teemana on Lukemisen monet muodot.
Webinaarin ohjelma:
klo 15.00-15.30 Lukuteatteri on innostava tapa harjoitella ääneenlukemista
klo 15.30-16.00 Lukuintoa kaikille: lukemisen harjoittelua Lukumummien ja -vaarien kanssa. Lukumummit ja -vaarit tukevat lasten lukutaitoa ja lukumotivaatiota kouluilla pidettävillä lukutuokioilla.
klo 16.00-16.30 Uudet Alakoulun DigiLukiseulat lukemis- ja kirjoittamistaitojen arviointiin luokilla 1 – 6
klo 16.30-17.00 NMI:n Lastentutkimusklinikka ja keinoja lukemisen ryhmäkuntoutukseen
klo 17.00-17.30 ILS-projektet. Vi presenterar verksamhet inom läsning och skrivning samt kartläggningsmaterial i läsning, skrivning och språkrelaterade förmågor.
Webinaari järjestetään Teams-ympäristössä. Osallistu webinaariin tästä linkistä.
Osallistuminen ei vaadi ilmoittautumista, joten laita vain aika kalenteriin ja hyppää linjoille!
Webinaarin aikana voit esittää kysymyksiä ja kommentteja chatin kautta. Mikäli sinulla ei ole käytössä Teams-sovellusta, sinun ei tarvitse asentaa sitä koneellesi etukäteen, vaan linkki riittää. Suosittelemme kuitenkin käyttämään tällöin Microsoft Edge tai Chrome-selainta.
Puhujat päivitetään ohjelmaan maaliskuun aikana, muutokset ohjelmaan mahdollisia.
